Keikogi – strój treningowy, składający się z bluzy i spodni, stosowany w większości japońskich sportów walki. Wykonane jest tradycyjnie z gęsto plecionej bawełny. Dostępne jest w różnych kolorach, ale w treningu Aikido preferowany jest kolor biały. Keikogi sięga mniej więcej do połowy uda, nosi się je na spodnie i po założeniu lewą połą na prawą przewiązuje się pasem (obi).

Keikogi do Aikido – SQUARE

Aikido gi square uszyte jest w całości z lekkiej i cienkiej bawełny o wzorze w kwadraty i gramaturze 250g/m2. To gi jest doskonałym rozwiązaniem do treningów szczególnie w okresie letnim lub w pomieszczeniach ogrzewanych lub też dla osób które preferują lekkie, wygodne i komfortowe ubiory.

Lekkie i przewiewne gi daje dużą swobodę ruchów gdyż zastosowany do szycia fason jest skrzyżowaniem judo gi i kendo gi. Przy zachowaniu skośnie nachodzących na siebie klap z przodu i tyłu korpusu usunięto szwy poziome i pionowe tak charakterystyczne dla ubiorów judo. Zabieg ten został zastosowany aby usunąć zgrubienia szwów przebiegające w poprzek lub wzdłuż kręgosłupa narażonego na urazy przy padach oraz dla polepszenia estetyki ubioru. Dodatkowo gi jest wyposażone w paski biodrowe wewnętrzne i zewnętrzne pomagające w utrzymaniu przednich klap na swoim miejscu. W utrzymaniu aikido gi za paskiem lub w hakamie pomaga krój bardziej niż judo gi dopasowany do ciała.